اخبار

آمادگی یک شرکت ایرانی برای تامین مالی و اجرای طرحهای توسعه صنعت فولاد کشور

شرکت مانا اماده است تا در صنایع فولاد و زنجیره این بخش بصورت ای پی سی(تامین مالی و اجرا)حضور یافته و اهداف چشم انداز کشور را محقق کند.

بیژن سرانجام، مدیر عامل شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایران (مانا)روز یکشنبه در یک نشست خبری با اعلام این مطلب گفت: شرکت مانا در سال ۵۷ توسط سازمان ایدرو تاسیس و در سال ۸۷ توسط بانک پاسارگاد خریداری و در اختیار هلدینگ میدکو قرارگرفت.
وی با بیان اینکه شرکت مانا بعنوان پیمانکار اصلی شرکت میدکو در شرایط تحریم بسیاری از طرحهای معدنی و صنایع معدنی میدکو را به بهره برداری رساند، افزود: حوزه فعالیت مانا بیش‌تر در بخش اجرای طرحهای زنجیره فولاد و ساختمان است .
به گفته سرانجام، این شرکت از سال ۸۸ فعالیت خود را بطور جدی آغاز کرد و ‌از ۲۷ طرحی که به ارزش ۲۵۰۰ میلیارد تومان در اختیار داشتیم حدود ۱۳ فقره از آن را تحویل دادیم که مهمترین آن طرح گندله سازی ۲.۵میلیون تنی زرند،کک سازی زرند و طرح زغالشویی طبس بود و پیش بینی می شود از ۱۴طرح باقی مانده ۹طرح به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ به بهره برداری برسد.
وی به احداث یک کارخانه ۱.۵میلیون فولادتوسط شرکت مانا اشاره و تصریح کرد :طرح کارخانه آهک سازی، زغالشویی، طرح توسعه حرم امیر المومنین و چندین طرح احداث بیمارستان از جمله طرح هایی هستند که در شرکت مانا در حال اجرا است.
مدیر عامل شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایران (مانا) خاطرنشان کرد: فولاد بوتیا به ظرفیت ۱.۵میلیون تن با همکاری شرکت دانیلی ایتالیا توسط شرکت مانا در حال اجراست بطوریکه تجهیزات این کار خانه در ایتالیا ساخته و در ایران اجرایی می شود و پیش بینی می شود این طرح در سال ۹۷به بهره برداری برسد.
وی تصریح کرد:کشور برنامه دارد تا ظرفیت فولادرا در افق۱۴۰۴به۵۵ میلیون تن برساند این در شرایطی است که هم اکنون ظرفیت تولید فولاد کشور بالغ بر ۲۰میلیون تن است.در این راستا شرکت مانا این توانایی را دارد تا طرحهای زنجیره فولاد کشور را بصورت EPCFاجرا کند یعنی علاوه بر اجرا تامین مالی هم انجام دهد.
سرانجام افزود:شرکت های زیادی از آمریکای لاتین،کره وروسیه برای سرمایه گذاری و تامین اعتبار در طرحهای فولادی ایران اعلام آمادگی کرده اند.
به گفته وی، اخیرا با یک شرکت روسی بویژه در زمینه بیمارستان سازی نیز وارد مذاکره شده ایم که پیش بینی می شود تا قبل از نیمه اول سال ۹۷ منجر به عقد قرارداد شود.
وی گفت: یکی از برنامه های شرکت مانا در سال۹۷ اجرای طرحهای زنجیره فولاد و بیمارستانی بصورت اجرا و تامین مالی است چرا که اعتقاد داریم ایران از ظرفیت های بالایی برای سرمایه گذاری داردو‌ کشورهای خارجی تمایل زیادی برای حضور در بازار ایران دارند.
سرانجام با اشاره به اینکه شرکت مانا با قدمت ۴۰ ساله با دراختیار داشتن کارشناسان مجرب، برای جلب سرمایه گذارخارجی، ایجاد اشتغال و اجرای برنامه های توسعه ای باید حضور فعال داشته باشد، افزود: از این رو در زمینه توسعه طرحهای زیربنایی نظیر بیمارستان سازی و راه آهن وارد مذاکره شده ایم به گونه ای که این شرکت به تازگی آمادگی خود را در یک طرح دو میلیارد دلاری بصورت EPCF اعلام کرده است و در حال رایزنی برای ورود به این طرح هستیم.
وی درمورد پروژه همیلا افزود: اجرای نصب اسکلت فلزی و سقف بتنی این پروژه جزء قرارداد مانا بود که آماده و تحویل شد.
مدیر عامل شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایران (مانا) به عملیات نصب پروژه پنج میلیون تنی سنگ آهن سنگان از زیر مجموعه های فولاد میارکه اشاره کرد و گفت: هم اکنون این طرح از پیشرفت ۷۰ درصدی برخوردار است و پیش بینی می شود عملیات نصب آن در سال ۹۷ تکمیل و در سال ۹۸ به پایان برسد.
وی به مشکل تامین آب طرحهای زنجیره فولاد در سنگان اشاره و تصریح کرد: : شرکت های فعال در زنجیره فولاد سنگان با تاسیس یک شرکت سرمایه گذاری توانستند آب مورد نیاز کارخانه های کنسانتره و گندله سنگ آهن را از منطقه خراسان تامین کنند.
سرانجام از اجرای پروژه ای در کرمان بصورت EPCE برای جمع آوری شبکه فاضلاب و آبهای سطحی خبر داد و گفت: ورود مانابه طرحهای آب رسانی طرحهای زنجیره فولاد یکی از اهداف مهم شرکت است .
به گفته وی، طرح پالایش و پاکسازی فاضلاب شهری کرمان با سرمایه گذاری ۸۰۰میلیارد تومان با هدف تامین آب صنایع در شرکت مانا اجرایی شده است همچنین در مناقصه بین المللی طرح انتقال آب از دریای عمان به سنگان شرکت خواهیم کرد.
وی همچنین از امضای تفاهمنامه ای با ستاد بازسازی عتبات خبر داد و افزود: بر اساس این تفاهمنامه قراراست که مانا در طرح توسعه صحن امام حسن حضور داشته باشد.
مدیر عامل شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایران (مانا) با بیان اینکه از سال ۸۸ این شرکت وارد فعالیت جدید خود شده است، گفت: در آمد مانا از ۳۱ میلیارد تومان در سال ۸۱ به ۴۳۰ میلیارد تومان در سال ۹۶ رسیده و پیش بینی می شود که امسال از مرز ۵۰۰ میلیارد تومان عبور کند.
مدیر عامل مانا تصریح کرد: برغم شرایط تحریمی در کشور ، مانا در نظر دارد تا در سال ۹۸ معادل ۴هزار میلیارد تومان برای پروژه های زیربنایی در داخل و ۲هزار میلیارد تومان طرح در خارج از کشورقرارداد ببندد.
سرانجام با بیان اینکه میدکو با حمایت بانک پاسارگاد در بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان پروژه سرمایه گذاری کرده ، افزود: ۷.۵میلیون تن گندله ،۱۰میلیون تن کنسانتره سنگ آهن ، ۴.۵میلیون تن فولاد و۸۰۰هزار تن کک متالورژی در شرکت میدکو در این مجموعه یا تولید می شود و یا جزو برنامه های آتی است.
وی با اشاره به اینکه پروژه های میدکو از سال ۹۴ به بهره برداری رسیده است ، خاطرنشان کرد : این در حالی است که بسیاری از طرحهای میدکو در شرایط سخت تحریم و با پیگیری بانک پاسار گاد انجام شد.
مدیر عامل شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایران (مانا) گفت: شرکت فولاد سازی بردسیر به ظرفیت ۵/۱ میلیون تن به بهره برداری رسیده و دو واحد دیگر فولادسازی زرند و بوتیا تا پایان سال ۹۷ و ۹۸ به بهره برداری می رسند.

منبع:دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *