اخبار

فشار بازار جهانی بر بورس تهران

بورس اوراق بهادار تهران دیروز با وجود عرضه‏ های سنگین و منفی بودن اکثر نمادها توانست با کارنامه مثبت به‌کار خود پایان دهد. دیروز نمادهای خدمات انفورماتیک، مپنا، فولاد مبارکه، پتروشیمی پردیس و همراه با رشد خود توانستند شاخص کل را ۸۳ واحد رشد دهند. شاخص دیروز با رشد ۱/ ۰‌درصدی به رقم ۷۹هزار و ۷۴۴واحد رسید.

در بازار دیروز اکثر نمادها با عرضه‏ های قابل‌ملاحظه‏ای مواجه بودند. بخش عمده این عرضه‏ ها ناشی از بازگشایی ضعیف بازارهای جهانی و همچنین نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ارزیابی می‏شود. در بازار جهانی دیروز بازگشایی بازارهای بین‏ المللی با افت قیمت‌ها همراه بود که در مهم‌ترین فاکتورها بهای نفت برنت به ۴۹دلار رسید. بهای مس نیز به قیمت کمتر از ۵هزار و ۵۰۰ دلار معامله شد. سرب و روی به ترتیب ۲هزار و ۱۵۸دلار و ۲هزار و ۵۶۸ دلار به ازای هر تن (در ساعت ۱۶ دیروز) معامله شدند. در بازار دیروز همچنین علی بیگ‏زاده، رئیس اداره نظارت بر ناشران بورسی در گفت‌وگو با بورس پرس، درباره علت توقف دیروز نماد دو شرکت سرمایه‏گذاری‏ صنعت‏ بیمه‏ و حفاری شمال گفت: توقف نماد سرمایه‏گذاری صنعت بیمه ناشی از ابهام در ارائه اطلاعات مربوط به فروش و سپس خرید بخشی از پروژه تجاری – اداری گلستان خیام واقع در منطقه ۲۲ است که مدیران آن باید توضیحاتی ارائه دهند. حفاری‌شمال نیز از عدم فروش ساختمان مرکزی خبر داده و برنامه تعدیل سود سال مالی ۹۵ که قرار است توضیحات لازم ارائه شود.

این مقام مسوول در برابر این سوال که علت غیبت طولانی دو بانک پاسارگاد و پارسیان که دوم آذر و ۱۵ آبان سال گذشته تاکنون با توقف نماد روبه‌رو هستند، چیست؟ گفت: این دو بانک باید اطلاعات مربوط به دو سال مالی قبل و جاری را بدهند اما تاکنون چنین رویدادی رخ نداده تا امکان بازگشایی نماد این دو بانک بزرگ بورس با سرمایه‏ های بیش از ۵ و ۳/ ۲ هزار میلیارد تومان فراهم شود. بیگ‌زاده درباره آخرین وضعیت بانک صادرات هم به بورس‌پرس گفت: این بانک نامه توضیح لازم مربوط به مطالبات را به سازمان بورس ارسال کرده اما از احتمال تعدیل دیگری خبر داده که باید منتظر آن بود تا بعد از تکمیل اطلاعات و انتشار نکاتی توسط اداره نظارت بر ناشران بورسی، زمینه بازگشایی «وبصادر» فراهم شود.

در گروه بانکی، رئیس کانون بانک‏های خصوصی با بیان اینکه دستور کار جلسه آتی بانک‏ها، نرخ سود بانکی و حمایت از تولید و اشتغال است، گفت: به دنبال این هستیم که نرخ سود بانکی هم در بخش سپرده و هم در بخش تسهیلات متعادل‏تر شود. در گروه نفتی مجوز افزایش سرمایه یک‌هزار و ۸۰۰ میلیارد ریالی شرکت نفت پاسارگاد از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی صادر شد. سازمان بورس و اوراق بهادار با افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی شرکت نفت پاسارگاد موافقت کرد. افزایش سرمایه شرکت نفت پاسارگاد از مبلغ ۶۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از محل مطالبات حال‌شده سهامداران و آورده نقدی از سوی سازمان بورس بلامانع اعلام شد. بر اساس این گزارش، افزایش سرمایه شرکت نفت پاسارگاد به‌منظور اصلاح ساختار مالی، جبران مخارج سرمایه‏ای و انجام طرح‌های توسعه‏ای خواهد بود. در گروه قندی، شرکت قند لرستان طی دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۱ فروردین ۹۶ با تحقق ۵۷۵ ریال سود به ازای هر سهم از پیش‏بینی‏ هایش فراتر رفت. شرکت قندلرستان پیش‏بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۳۱ تیر ۹۶ را با سرمایه ۲۴۰ میلیارد ریال به صورت حسابرسی شده ۵۰۹ ریال اعلام کرد. احتمالا شرکت انتظار دارد در سه ماه پایانی سال مالی، هزینه ‏های بیشتری نسبت به درآمدها داشته باشد. در گروه ساختمانی نیز شرکت سامان‌گستر اصفهان طی دوره ۶ ماهه منتهی به ۳۰ اسفند ماه ۹۵ با تحقق ۵۲ ریال سود به‌ازای هر سهم، معادل ۲۶ درصد از پیش‏بینی‌هایش را پوشش داد.

«ثامان» پیش‏بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۳۱ شهریور ماه ۹۶ را با سرمایه ۲۲۱ میلیارد و ۹۴۱ میلیون ریالی رقم ۲۰۰ ریال اعلام کرد. در گروه کانی غیرفلزی مجوز افزایش سرمایه ۷۸ میلیارد ریالی شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا از محل مطالبات حال‌شده سهامداران و آورده نقدی صادر شد. سازمان بورس و اوراق بهادار با افزایش سرمایه ۱۰۸ درصدی شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا موافقت کرد. افزایش سرمایه شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا از مبلغ ۷۲ میلیارد ریال به مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال از محل مطالبات حال‌شده سهامداران و آورده نقدی از سوی سازمان بورس بلامانع اعلام شد.

بر اساس این گزارش، افزایش سرمایه شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا به‌منظور جبران مخارج سرمایه‏گذاری انجام شده بابت خرید ۲ درصد سهام شرکت نسوز آذر (سهامی‏عام) و تامین منابع مالی موردنیاز جهت طرح‏ احداث واحد ۱۰ هزار تنی جرم‏های نسوز در منطقه ویژه اقتصادی هرمزگان خواهد بود. انجام افزایش سرمایه «کتوکا»، حداکثر تا ۶۰ روز پس از تاریخ این مجوز امکان‏پذیر خواهد بود. عدم انجام افزایش سرمایه در مهلت مقرر، موجب ابطال این مجوز شده و انجام آن مستلزم اخذ مجوز جدید از این سازمان خواهد بود. در گروه معدنی قیمت سنگ‌آهن وارداتی در چین بازهم کاهش یافت و در بنادر به کمتر از ۶۰‌دلار هر تن سی‌اف‌آر نیز رسیده است. به گزارش «ایفنا»، بیلت در بازار چین ۱۰ دلار ارزان‏تر و به قیمت ۴۱۳ دلار در هر تن رسیده است. در بازار سنگ‌آهن تقاضا کم شده و کارخانه‏ها به‌جای خرید به فکر فروش محموله‏ های سنگ‌آهن انبارها هستند. موجودی سنگ‌آهن ۴۲ بندر اصلی چین ۱۵/ ۱۳۶ میلیون تن ثبت شده که ۲۶/ ۳ میلیون تن نسبت به هفته قبل بالا رفته است. البته فعالان بازار معتقد نیستند رشد موجودی بنادر موجب افت قیمت شده چون چند ماه است موجودی بالای ۱۳۰ میلیون تن است. برخی معتقدند افت قیمت دیگر متوقف شده و روزهای آتی بهبودهایی مشاهده خواهد شد. بی‏اچ پی بیلیتون روزهای اخیر سنگ‌آهن خلوص ۶۲ درصد خود را در قیمت ۳/ ۶۱ دلار در هر تن سی‌اف‌آر به چین فروخت.

در این گروه شرکت فرابورسی فرآوری زغال‌سنگ پروده طبس که از سهامداران شمال‌شرق شاهرود است، درباره اثر حادثه معدن یورت زمستان توضیح داد. شرکت فرآوری زغال سنگ پروده طبس که ۵ درصد سهام شمال‌شرق شاهرود را در اختیار دارد، اعلام کرد این حادثه در میزان سوددهی این شرکت هیچ‌گونه تاثیری نداشته و کماکان سود هر سهم برابر پیش‏بینی انجام شده سال ۹۶ به مبلغ ۶۰۵ ریال به قوت خود باقی است. در گروه فلزی دیروز سرمایه‏گذاری ملی ایران ۱/ ۶ درصد از سهام شرکت لامیران را روانه میز فروش کرد که خریداری نیافت. در مجموع بازار دیروز بازاری ضعیف با شاخصی مثبت بود که در آن ارزش معاملات در بورس به ۲۸۰ میلیارد تومان و در فرابورس به ۱۱۴میلیارد تومان بالغ شد (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق بدهی).

منبع:دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *