اخبار

تداوم سیاست های کاهش ظرفیت تولید فولاد

موضوع «مازاد عرضه فولاد» در چین به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکننده و صادر کننده های سنگ آهن و فولاد در سطح جهانی تبدیل به دغدغه ای مهم در کنار مساله «کاهش ظرفیت تولید فولاد» شده است؛ مساله مازاد عرضه فولاد در شرایطی مطرح می شود که چین در یک دوره سه ساله به تدریج در پی کاهش ظرفیت تولید فولاد بوده است، موضوعی که برای چین جزو اولویت های مهم شده است، چرا که مساله آلودگی های محیط زیستی در این کشور به تولید سنگ آهن و فولاد گره خورده است، این در حالی است که قبل از این در جلسه سالانه انجمن آهن و فولاد مطرح شده بود که اهداف تعیین شده برنامه پنج ساله برای کاهش ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تن ظرفیت مازاد تولید فولاد در چین در کمتر از ۲ سال محقق شده است.در این میان موضوع کاهش ظرفیت در این روزها آن قدر مورد توجه کارشناسان و فعالان بازار قرار گرفته است که گویا امکان افزایش ظرفیت ها در دیگر کشورهای جهان را فراموش کرده اند، موضوعی که در ادامه گزارش پیش رو به آن پرداخته خواهد شد.به نقل از متال اکسپرت طبق آمار رسمی اعلام شده از سوی مقامات چینی در نیمه اول سال جاری ۴۲.۳۹ میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد چین تعطیل و از رده خارج شده است. این تناژ ۸۴ درصد اهداف تعیین شده در کاهش ظرفیت های مازاد فولاد در سال ۲۰۱۷ است.
برنامه ای شتابان برای چینی ها
به نقل از متال اکسپرت، از آغاز سال جاری میلادی چین ۷/ ۳۱ میلیون تن از ظرفیت فولاد خود را تعطیل کرده که ۴/ ۶۳ درصد از هدف ۵۰ میلیون تنی آن است. چین در بیانیه ای در ۱۰ مه ۲۰۱۷ و در نشست شورای دولتی این موضوع را مطرح کرد.حال به نظر می رسد امسال طرح کاهش ظرفیت تولید فولاد در چین که از سال ۲۰۱۶ آغاز شده با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد. سال گذشته دولت چین مدعی شده بود که بیش از ۶۵ میلیون تن از ظرفیت فولاد خود را از رده خارج کرده که این عدد ۲۰ میلیون تن بیش از چیزی است که برنامه ریزی شده است. به علاوه اینکه چین در این سال همچنان به توقف تولید در کارخانه هایی که از مدت ها قبل تعطیل شده بودند ادامه خواهد داد.
چین تنها تهدید صنعت فولاد جهان نیست
به گزارش مرکز بررسی های معدنی و فولادی «پلنر» این روزها نظر اکثریت فعالان بازار به موضوع کاهش ظرفیت ها در چین معطوف شده است و توجه به این موضوع تا حدی رشد پیدا کرده که گویا از خطر افزایش ظرفیت ها در دیگر نقاط جهان غافل مانده اند. در جدیدترین گزارشی که «سازمان توسعه و همکاری اقتصادی» منتشر کرده است، ذکر شده که مازاد ظرفیت فولاد در خارج از چین در حال تبدیل شدن به تهدیدی جهانی برای بازگشت صنعت فولاد دنیا به دوران اوج خود است. تحلیلگران بین المللی بر این عقیده اند که مساله مازاد ظرفیت فولاد یک معضل جهانی است. این در حالی است که طی دو سال گذشته، چین به دفعات ظرفیت تولید فولاد خود را کاهش داده و به توقف روند نزولی در این صنعت کمک شایانی کرده است.
طبق گزارش سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، ظرفیت تولید فولاد جهان در نیمه ابتدایی سال ۲۰۱۷ برابر با ۲.۳۶ میلیارد تن بوده که نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۶، معادل ۶/ ۰ درصد کاهش یافته است. در این میان اما، ظرفیت تولید فولاد در مناطقی چون خاورمیانه، آمریکای جنوبی و تا حدودی اتحادیه اروپا رشد فزاینده ای داشته است. این گزارش همچنین پیش بینی کرده که در فاصله سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹، ظرفیت تولید جهانی فولاد ۴۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت که سهم خاور میانه در این میان به تنهایی ۲۳ میلیون تن خواهد بود. این روند در حالی ادامه دارد که هرگونه افزایش ظرفیت تولید می تواند ریسک های توام با این صنعت را بیشتر سازد. از سوی دیگر درست است که پیش بینی ها از افزایش مصرف جهانی فولاد طی سال های پیش رو خبر می دهند، اما سرعت رشد مصرف قادر نخواهد بود تا با نرخ افزایش ظرفیت در سا ل های آتی برابری کند. بنابراین خطر مازاد ظرفیت همچنان صنعت فولاد دنیا را تهدید می کند.
پلنر می افزاید: مساله «مازاد ظرفیت» در اقتصادهای بازار محور پدیده ای دوره ای و معضلی ساختاری به حساب می آید. بروز بحران اقتصاد جهانی در سال ۲۰۰۸ و کاهش تقاضا برای فولاد به ریشه ای برای درختی تنومند به اسم مازاد عرضه در سال های اخیر بدل شد. پس از آن بسیاری از دولت ها سعی کردند تا با ارائه محرک هایی میزان استفاده فولاد را بالا ببرند، این در حالی است که از توسعه تکنولوژی های به روز تولید عقب ماندند.توجه به این موضوع را نباید فراموش کرد که به رغم تلاش چین برای ایفای سهم خود در کاهش ظرفیت های تولید فولاد، اما هموار ساختن این مسیر نیازمند همکاری های بین المللی است. دولت ها باید به جای مقصر جلوه دادن یکدیگر بر توسعه همکاری ها کوشیده و از اقداماتی که این مساله را تشدید می کنند پرهیز کنند.
تقویت همکاری های بین المللی و ایجاد تجارت آزاد میان کشورها می تواند تا حدودی میزان این مازاد عرضه را کاهش داده و به بالانس عرضه و تقاضا کمک کند. این در حالی است که در مدت ۱۰ سال از وقوع بحران اقتصاد جهانی، جامعه جهانی تلاش زیادی کرده تا اثرات این اتفاق را از صحنه اقتصاد دنیا پاک کند.از سوی دیگر در حال حاضر، اقتصاد جهان در حال پیشروی بوده و تنور سرمایه گذاری های جهانی در حال گرم شدن است، همچنان که میزان اعتماد همه طرف های درگیر نیز در حال افزایش است. در این میان دلایل زیادی وجود دارد که باور کنیم همکاری کشورها در رابطه با ظرفیت های آتی تولید، شکل بهتری به خود خواهد گرفت و ظرفیت تولید در همه جای دنیا را به سمت روندی تعادلی سوق خواهد داد. به همین دلیل می توان امید داشت که با همکاری بین المللی بر چالشی به نام مازاد ظرفیت تولید غلبه کرد.

منبع : دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *