اخبار

کارت های فولادی ایران در بازی جدید

بازار داخلی فولاد پس از سخنرانی جنجالی رئیس جمهوری آمریکا و خروج واشنگتن از برجام، در حالی که در انتظار فضای افزایش قیمت به سر می برد، اما با توجه به کنترلی که روی عرضه فلزات برای جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت وجود داشت، هفته ای کاملا آرام و رکودی را پشت سر گذاشت. طی هفته گذشته خرید و فروش در بازار فولاد بسیار کم حجم بود که دلیل اصلی آن نبود تقاضای واقعی گزارش می شود. از سوی دیگر عامل مهم آغاز ماه مبارک رمضان باعث آرام شدن روند خرید و فروش فولاد در بازار شده است.در عین حال افزایش قیمتی که از دو هفته قبل به بازار وارد شده از یکسو و سکوت و سکون هفته جاری از سوی دیگر، پیش بینی ها را در هفته جاری به سمت رونق سوق داد، به طوری که در این باره فعالان بازار فولاد بر این باورند که یک سری تقاضاهای خرد در هفته آینده وارد بازار می شود که در ادامه موجب تغییر و تحول در این فضا خواهد شد.
برجام و ایران، اروپا و تعهدات
طی هفته گذشته و جاری مهم ترین موضوعی که در بازارهای مختلف مورد رصد و بحث قرار گرفت، تاثیر خروج آمریکا از توافق نامه مهم برجام بود، در ادامه و با این پیش زمینه که آمریکا از برجام خارج شده و قرار است طی دو ضرب الاجل ۹۰ و ۱۸۰ روزه، تحریم های این کشور به اقتصاد ایران برگردند این سوال مطرح می شود که توافقات ایران و اروپا تا چه اندازه می تواند بازارها را متعادل نگه دارد؟
در این باره محمد اعتباری فعال و کارشناس بازار فولاد  گفت: «خروج آمریکا از برجام به نوعی اصل و اساس این توافق نامه و تعهد را زیر سوال می برد. در واقع اگرچه اتحادیه اروپا اطمینان های لازم را به ما می دهد ولی شرکت هایی که با ایران کار می کنند با این پیش زمینه و نگرانی که مورد تحریم بانک مرکزی آمریکا قرار می گیرند، ریسک همکاری و کار با ایران را متحمل نمی شوند؛ به این دلیل که از غضب، تحریم، بازخواست و جریمه آمریکا هراس دارند.» در واقع می توان گفت روند خوش بینانه ای درخصوص «رفتار اروپاییان در قبال مراودات تجاری با بازار ایران» وجود ندارد. اما کنش کلی تجار ایرانی در این میان چگونه باید باشد؟
این فعال بازار فولاد در این باره به واژه «سازگاری با جو موجود» بسنده کرده و گفت: در این بزنگاه بازار فلزات و خصوصا مقاطع فولادی، با دو بحث مواجه است: انتخاب بین دو گزینه «رکود» یا «تورم» در بازار فولاد. تجار در بازار فولاد نباید بر اساس تصمیمات روزانه یا لحظه ای در مقابل این دو گزینه قرار بگیرند، هرچند تجربه اقتصاد ایران ثابت کرده است که از میان این دو گزینه تمایل بیشتر به سمت تورم وجود دارد؛ حتی اگر این عامل به بروز رکود منجر شود.
این فعال و کارشناس بازار فولاد در ادامه با رصد سیاست های دولت در بخش فولاد گفت: سیاست های دولت اگر در ادامه و در چشم انداز در پی محدود کردن واردات باشد، باید آزادی عمل بیشتری را در فضای بازار داخلی و منطقه ای ایجاد کند. به عنوان مثال اگر صادرات فولاد به عراق و افغانستان باشد می تواند بازگشت ریالی وجود داشته باشد، ولی این دو کشور هم ظرفیت محدود و تعریف شده ای دارند و تمرکز روی این دو بازار ممکن است در ادامه منجر به از دست دادن بازارهای دیگر شود.
اعتباری در پاسخ به این سوال که چقدر می توان روی چین، هند و به طور کلی بازارهای آسیایی در بخش فولاد حساب باز کرد گفت: موضوع این است که نیروهای اصلی در بخش فولاد محدود به همین کشورها است و از سوی دیگر بخش اروپایی بنا به دلایلی که نزدیکی و وابستگی بیشتری به آمریکا دارند، نمی توانند اعتماد لازم برای فولاد داخلی ایران ایجاد کنند.از طرفی بحث نرخ دلار هنوز برای کارخانه های فولاد حل نشده است و در واقع صادرکنندگان صادرات را با این قیمت ارز مقرون به صرفه نمی دانند، چراکه اگر کارخانه های فولاد بخواهند محصولات خود را با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان صادر کنند، در مقابل، شخصی واردات شمش و مواد اولیه را با همین نرخ انجام دهد؛
نوک پیکان کسب سود در میان این دو وضعیت برای طرفی خواهد بود که «عمل واردات» با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان را انجام می دهد. در واقع روند ایجاد شده موجب از دست دادن زنجیره ایجاد منافع تولید ملی می شود، در واقع سودی که می تواند برای کارخانه ها ایجاد شود به دست یکسری واسطه می رسد.
اتفاقات فولادی زیر ذره بین همسایگان
روز سه شنبه مواد اولیه و شمش با افزایش اندک قیمت مواجه شد. با توجه به اینکه کشورهای همسایه، سیاست های مالی و پولی ایران را دنبال می کنند و به مسائلی از این دست در ایران بی توجه نیستند، لذا وقتی مشاهده می کنند کارخانه های ایران قرار است کالایی را صادر کرده و بعد از آن مجددا خریدی را انجام دهند و وارداتی داشته باشند، صد در صد به دنبال افزایش قیمت های پایه برمی آیند.در این رابطه، زمانی که می خواهیم شمش وارد کنیم و مبنای این واردات برای ما نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان باشد، این فرآیند برای واردکننده ارزشمند خواهد بود، به همین دلیل نسبت قیمت شمش و یکسری قطعاتی که مورد نیاز است، با افزایش مواجه می شود. این افزایش قیمت را می توان علامت و نشانه ای در بازار تعریف کرد، مثلا از روز سه شنبه بازار با کمی افزایش در خرید و فروش مواجه شده که در ادامه باید منتظر هفته های آینده و تعطیلات خرداد باشیم.
انتظارات بازار فولاد از آینده، از ارز و تحریم
بازار فولاد، در شرایط کنونی به روند باثباتی نیاز دارد. در واقع ایجاد فضایی که در آن بازار می تواند دست به خرید و فروش بزند و به نوعی در انفعال نخواهد بود.رصد رفتار بازار از ابتدای شروع فعالیت در سال جدید نشان می دهد ایجاد روندهای مختلف و موج های افزایشی، کاهشی در بازار فولاد به مذاق تجار بازار خوشایند بوده و شرایط مطلوب است، بطوریکه تجار فولاد به دنبال ایجاد روندهای افزایشی کاهشی و ایجاد تکاپو در بازار زیر سایه ثبات عواملی همچون دلار و ارز هستند.به گفته این فعال بازار فولاد، در این بین حتی اگر قیمت دلار از این اندازه هم بالاتر باشد مشکلی در روند فعالیت بازار به وجود نخواهد آمد، اما با یک شرط مهم؛ آن هم ثبات بازار ارز است، به این معنا که قیمت دلار ثابت باشد و با همان قیمت ثابت هم مورد معامله قرار گیرد و نوسانات ارزی به حداقل برسد.
موضوع دیگر در بازار فولاد روند از دست دادن تدریجی بازار است. زمانی که با افزایش قیمت محصولات در بازارهای مختلف مواجه می شویم، روند واردات تقویت می شود و این امر برای بازار بی کشش ایران خطرناک است. چراکه واسطه ها و یکسری افراد که به دنبال روابط ویژه هستند در این میان به راحتی اجازه حیات و رشد پیدا می کنند؛ در حالی که کارخانه های دولتی فولاد کشور متضرر می شوند.

منبع : دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *