اخبار

۱.۷۴۹ میلیارد دلار آهن آلات از اصفهان صادر شد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با بیان اینکه سال گذشته در بخش آهن آلات صادرات خوبی از استان اصفهان صورت گرفته است گفت: از نظر وزن حدود ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تن با حدود یک میلیارد و ۷۴۹ میلیون دلار صادرات در زمینه آهن آلات داشتیم.

اسرافیل احمدیه شامگاه شنبه در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان اصفهان اظهار داشت: کل واحدهای صنعتی استان حدود ۱۲۲۷ واحد است که این تعداد واحد صنعتی سبب شده استان اصفهان جزو استان‌های نخست کشور از نظر صنعتی باشد.
وی افزود: ۷۳۱۴ پروانه بهره‌برداری و ۱۱۰۷ گواهی صنعتی صادر شده است که در مجموع ۲۲۳ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری با نرخ برآورد شده در استان داشتیم که ۲۶۳ هزار نفر اشتغال را در خود جای داده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با بیان اینکه مهم‌ترین اقدامی که در دست اجرا داریم طرح‌های توسعه و طرح‌های جواز تأسیس است، تصریح کرد: بالغ بر ۴۸۱۹ واحد بالای ۲۰ درصد پیشرفت کاری دارند و حدود ۳۴۱ هزار میلیارد ریال نیاز به سرمایه‌گذاری است که اگر محقق شود بالغ بر ۱۶۰ هزار نفر اشتغال را ایجاد می‌کند.
وی ادامه داد: طرح‌هایی که بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند بالغ بر ۷۱۹ واحد است که ۳۹ هزار میلیارد ریال نیاز به تسهیلات و سرمایه‌گذاری دارند که می‌توانند برای ۳۱ هزار نفر اشتغال ایجاد ‌کنند که اگر بتوانیم طرح‌های بالای ۶۰ درصد که در مجموع حدود ۱۶۰۰ مورد است را به اتمام و تسهیلات مورد نیاز را در اختیار آن‌ها قرار دهیم حدود ۶۲ هزار اشتغال ایجاد می‌کنیم، در این راستا باید گفت پیگیری طرح‌ها و بهره‌برداری یکی از اقدامات در دست اجرای وزارت خانه برای این پروژه‌ها است.
احمدیه بیان کرد: سال گذشته در خصوص جواز تأسیس حدود ۱۱۲۴ فقره مجوز صادر شده که بالغ بر ۵۵ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارند که حدود ۲۹هزار اشتغال ایجاد می‌کنند و از این بابت رشد ۵۳ درصدی در زمینه سرمایه‌گذاری و ۴۸ درصدی در زمینه اشتغال داشتیم.
وی گفت: سال گذشته در استان بالغ بر ۵۱۸ پروانه‌ بهره‌برداری صنعتی صادر شده که ۱۷ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری داشته و ۸۸۲۴ نفر اشتغال را ایجاد کرده که در این زمینه در کشور رتبه نخست را بین استان‌ها به دست آوردیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با اشاره به عملکرد تسهیلات طرح رونق بیان کرد: یکی از مهم‌ترین اتفاقات این بود که در سال ۹۵ این طرح آغاز شد و در سال ۹۶ توانستیم رتبه‌های خوب کشور را به خود اختصاص دهیم و در سال ۹۶ بالغ بر ۳۰۵ جلسه ستاد تسهیل را در استان داشتیم، در نهایت حدود ۱۷۶۶ مورد مصوبه داشتیم که ۱۴۴۲ مورد آن بانکی و ۳۲۴ مورد غیر بانکی بوده است.
وی در خصوص ثبت نام تسهیلات طرح رونق گفت: سال گذشته حدود ۲۹۷۷ مورد در بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن ثبت نام داشتیم و در نهایت از این تعداد ۲۱۸۹ مورد در کمیته بررسی شده و ۱۵ هزار میلیارد ریال بوده و در کارگروه استانی بالغ بر ۱۷۸۳ مورد، ۱۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات را در برگرفته است.
احمدیه ادامه داد: در نهایت آن چیزی که به بانک ارجاع شده ۱۶۳۷ مورد بوده که ۱۰ هزار میلیارد ریال به بانک‌ها ارجاع شده است ولی متأسفانه آن چیزی که به عنوان تسهیلات پرداخت شده ۶۲۶ مورد بوده که از این بابت ۴ هزار میلیارد ریال پرداخت شده که رتبه سوم را در کشور کسب کرده‌ایم.
وی خاطرنشان کرد: از نظر پرداخت‌های مستقیم بانک‌ها ۱۳ هزار میلیارد ریال توانستند به صورت مستقیم پرداخت کنند که در مجموع حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان در سطح کشور توانستیم تسهیلات پرداخت کنیم که از این بابت در کشور رتبه دوم را بعد از استان تهران داریم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با اشاره به بحث صادرات گفت: سال گذشته در بخش آهن آلات صادرات خوبی از استان اصفهان صورت گرفته است و در نهایت از نظر وزن حدود ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تن و حدود یک میلیارد و ۷۴۹ میلیون دلار صادرات در زمینه آهن آلات داشتیم که نسبت به سال ۹۵ که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده از نظر ارزشی ۴۵ درصد و از نظر وزنی ۷۱ درصد به کشورها عراق و امارات و افغانستان و پاکستان و سایر کشورها صادرات انجام شده است.

منبع : دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *