اخبار

ممنوعیت افزایش قیمت فولاد

وزارت صنعت، معدن و تجارت ممنوعیت هرگونه افزایش قیمت فولاد را تا پایان خرداد ۹۷ اعلام کرد.

پس از آن که اتاق بازرگانی تهران و تشکل‌های بخش خصوصی، به‌ ویژه بنگاه‌های پایین‌دستی مصرف‌کننده فولاد، به نحوه قیمت گذاری و عرضه این فلز اساسی اعتراض کردند، وزارت صنعت، معدن و تجارت ممنوعیت هرگونه افزایش قیمت فولاد را تا پایان خرداد ماه ۹۷ اعلام کرد.به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، پس از آن که اتاق بازرگانی تهران و تشکل‌های بخش خصوصی، به‌ ویژه بنگاه‌های پایین‌دستی مصرف‌کننده فولاد، به نحوه قیمت گذاری و عرضه این فلز اساسی اعتراض کردند، وزارت صنعت، معدن و تجارت ممنوعیت هرگونه افزایش قیمت فولاد را تا پایان خرداد ماه ۹۷ اعلام کرد.

بر اساس این گزارش زمانی که فولادسازان به بهانه نوسانات ارزی در داخل کشور، قیمت فولاد را افزایش دادند، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در راستای حمایت از فعالان بخش خصوصی طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور از این افزایش قیمت، با توجه به انحصار موجود در عرضه فولاد، انتقاد کرد و این افزایش قیمت را با توجه به عدم وابستگی تولید فولاد به نهاده‌های خارجی و نرخ ارز غیرقابل توجیه دانست.

در این نامه که به امضای مسعود خوانساری رسیده، آمده است: «متاسفانه صنعت فولاد کشور که عموماً از واحدهای دولتی یا متعلق به نهادهای عمومی تشکیل گردیده است مبادرت به افزایش نرخ فولاد تا میزان ۲۰ درصد در خلال دوره زمانی ۲ ماه گذشته نموده و این در حالی است که اصولا کلیه نهاده‌های تولید فولاد در ایران مبنایی داخلی داشته و فارغ از وابستگی به نرخ ارز است».

رئیس اتاق تهران در ادامه این نامه با توجه به اثرگذاری افزایش نرخ فولاد بر قیمت بالغ بر ۶۰۰ گروه کالایی که خود موجب افزایش نرخ عمومی و رشد شاخص عمومی بهای کالا می‌شود، از رئیس‌جمهور، خواسته بود اقدامی در راستای تمکین صنعت فولاد از اصول اقتصادی و افزایش عرضه در بورس کالا انجام شود تا نرخ این فلز اساسی به دوره زمانی پیش از بروز نوسانات ارزی بازگردد.

این نامه که در تاریخ ۲۹ بهمن امسال به معاون اول و معاون اقتصادی رئیس‌جمهور نیز ارسال شده بود، منجر به پیگیری از سوی رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهور شد.

محمود واعظی در نامه‌ای به محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت که رونوشت آن به رئیس اتاق تهران نیز ارسال شد، خواست تا «درخواست افزایش عرضه فولاد در بورس کالا ازجانب صنعت فولاد کشور جهت کاهش نرخ آن به دوره زمانی پیش از بروز نوسانات ارزی» بررسی و نتیجه به رئیس‌جمهور نیز منعکس شود. این نامه سه روز بعد از نامه اتاق تهران و در تاریخ ۲ اسفند ماه جاری به وزیر صنعت، معدن و تجارت نوشته شده است.

حالا برابر آنچه اعلام شده است، با نامه‌نگاری اتاق تهران و تلاش پیگیرانه تشکل‌های بخش خصوصی، ممنوعیت افزایش قیمت فولاد در بورس کالا تا پایان خرداد ماه ۱۳۹۷ از سوی حسن سینکی، معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده است. یعنی در نشستی که با حضور معاونان وزیر و مدیران وزارتخانه با حضور نمایندگان فولادسازان و تولیدکنندگان محصولات فولادی و تشکل‌های بخش خصوصی برگزار شده، تصمیم گرفته شده تا افزایش قیمت این فلز اساسی به همراه آلومینیوم و مس تا پایان خرداد ماه ۹۷ صورت نگیرد.

هم‌چنین مقرر شده است که با توجه به اهمیت محصولات فلزی و ضرورت مدیریت آرامش بازار، فولادسازان و تولیدکنندگان محصولات فولادی نظرات خود در مورد قیمت گذاری و شیوه عرضه فولاد در بورس کالا را ظرف یک هفته در قالبی منسجم به معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت منعکس کنند.

بنا بر تصمیم این معاونت علاوه بر فولاد، تولیدکنندگان دیگر فلزات اساسی مانند آلومینیوم و کاتد مس نیز موظف به افزایش عرضه، صرفا از طریق بورس کالا و سامانه بهین‌یاب هستند و هر گونه عرضه این فلزات خارج از بورس کالا یا با قیمت بالاتر ممنوع و مشمول پیگیری وزارتخانه است.

منبع : دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *