اخبار

کاهش نیاز کشور به ورق‌های وارداتی

آمارهای منتشر شده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور نشان می‌دهد این روند صعودی در ۱۰ ماهه سال ۹۶ نیز ادامه داشته و فولادسازان بزرگ کشور موفق شده‌اند با وجود همه مشکلات صنعت در این سال، روند صعودی تولید خود را حفظ کنند.زنجیره تولید فولاد کشور در سال‌های پس از انقلاب، با اتکا بر خام فروشی نکردن و تولید محصولات نهایی، رشدی غیرقابل باور را تجربه کرده است.
آمارهای موجود نشان می‌دهد در ۴ دهه گذشته، ظرفیت تولید فولاد کشور به ۳۲ میلیون تن رسیده و صادرات آن نیز از مرز ۶ میلیون تن گذشته و کشور در تمامی بخش‌های زنجیره تولید فولاد و سایر صنایع معدنی به خودکفایی علمی و عملی دست یافته است.این در حالی است که تا پیش از انقلاب، صنعت فولاد کشور به ظرفیت ۵۰۰ هزار تنی کارخانه ذوب‌آهن اصفهان محدود می‌شد اما درحال‌حاضر، صنعت فولاد بر پایه دانش داخلی و مزیت‌های سرشار اقتصادی، در پهنه کشور گسترش یافته است و هدف تولید ۵۵ میلیون تن محصول در سال ۱۴۰۴ را در سر دارد.
بهبود آمار تولید فولاد در کشور
در چند سال گذشته نیز با وجود برخی کاستی‌ها در برنامه‌ریزی تولید این محصول و نبود تعادل در زنجیره تولید آن، روند کلی تولید مثبت بوده و در هر دو حوزه تولید و صادرات، رکوردهای جدیدی در صنعت فولاد کشور ثبت شده است.آمارهای منتشر شده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور نشان می‌دهد این روند صعودی در ۱۰ ماهه سال ۹۶ نیز ادامه داشته و فولادسازان بزرگ کشور موفق شده‌اند با وجود همه مشکلات صنعت در این سال، روند صعودی تولید خود را حفظ کنند.بر این اساس، در ۱۰ ماهه امسال، ۱۸ میلیون و ۳۶۲ هزار تن فولاد میانی در کشور تولید شده که این عدد در مدت مشابه سال گذشته برابر با ۱۵ میلیون و ۴۰۵ هزار تن بوده و ۱۹ درصد را نشان می‌دهد.رشد محصولات میانی فولادی، نشان‌دهنده افزایش ارزش افزوده در صنعت فولاد است و قدمی به سوی حذف خام‌فروشی به شمار می‌رود.
رتبه نخست ورق پوشش‌دار در رشد تولید
بین محصولات تولید شده، ورق‌های پوشش‌دار رتبه نخست رشد تولید را به خود اختصاص داده و تولید این محصول، از ۸۸۹ هزار تن در ۱۰ ماهه سال ۹۵، با ۴۲ درصد رشد به یک میلیون و ۲۵۸ هزار تن رسیده است.پس از آن، بیشترین رشد مربوط به ورق سرد (۲۶ درصد) بوده و تولید این محصول در ۱۹ ماهه امسال به یک میلیون و ۹۵۰ هزار تن رسیده است.در این بین تنها تولید میلگرد با افت روبه‌رو شده و کاهش ۹ درصدی تولید آن باعث کاهش تولید این محصول به ۵ میلیون و ۱۶۷ هزار تن شده است.
برتری نسبی تولید ورق گرم
گفتنی است؛ بر اساس آمار موجود، ورق گرم با تولید ۶ میلیون و ۴۱۵ هزار تن، در صدر تولید محصولات فولادی کشور قرار دارد و تولید آن در امسال ۱۰ درصد رشد کرده است.مجموع تولید محصولات فولادی ۱۶ میلیون و ۳۹۸ هزار تن گزارش شده که از این میزان ۶ میلیون و ۴۱۵ هزار تن به ورق گرم، ۵ میلیون و ۱۶۷ هزار تن به میلگرد، یک میلیون و ۹۵۰ هزار تن به ورق سرد، یک میلیون و ۲۵۸ هزار تن به ورق پوشش‌دار و ۹۰۵ هزار تن به تیرآهن اختصاص داشت.
رشد ۲۹ درصدی حجم صادرات فولاد
در حوزه تجارت خارجی نیز آمار زنجیره فولاد در امسال، آمار صعودی داشته و بر اساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، در ۱۰ ماهه امسال، در مجموع ۷/۲میلیون تن محصولات فولادی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۹ درصد رشد نشان می‌دهد.همچنین بر این اساس، ارزش حجم یاد شده، ۲ میلیارد و ۷۱۲ میلیون دلار اعلام شده که نسبت به ارزش صادرات سال گذشته، ۱۱ درصد افزایش یافته است.
مازاد تجاری یک میلیارد دلاری فولاد
با وجود رشد صادرات محصولات فولادی، واردات زنجیره تولید فولاد در ۱۰ ماهه امسال از نظر وزنی تغییری نکرده و در حجم ۳/۱ میلیون تنی باقی مانده است. با این حال این میزان، از نظر ارزش دلاری ۱۴ درصد رشد کرده که دلیل آن افزایش قیمت‌های جهانی بوده است.بر این اساس، مازاد تجاری فولاد کشور درحال‌حاضر به بیش از ۴ میلیون تن رسیده که ارزش آن برابر با یک میلیارد دلار است و این عدد نشان‌دهنده مزیت بالای کشور در تولید فولاد و ارزآوری قابل توجه این محصول غیرنفتی است.
کاهش نیاز کشور به ورق‌های وارداتی
مضاف بر این، افزایش تولید محصولات نهایی فولادی در کشور باعث شده روند واردات این محصولات نزولی شود و در همین زمینه، محمود اکبری اظهار کرد: کاهش نیاز به واردات به عنوان یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی، در دستور کار فولاد مبارکه بوده و در همین راستا نیز به دلیل افزایش تولید و عرضه محصولات فولاد مبارکه در بازار، میزان واردات ورق فولادی از ۳/۷ میلیون تن در سال ۹۴ به ۲/۸ میلیون تن در سال ۹۵ و ۱/۶۴ میلیون تن در امسال رسیده است. معاون بازاریابی و فروش فولاد مبارکه معتقد است کاهش واردات موجب کاهش نیاز به ارز می‌شود و در امسال به طور متوسط واردات محصولات فولادی ۲۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. وی با اشاره به اهمیت موضوع صادرات نیز بیان کرد: صادرات همیشه به عنوان یکی از اولویت‌های اقتصادی کشور مطرح بوده و فولاد مبارکه نیز معتقد است حفظ بازارهای صادراتی و توسعه آنها با صرف زمان حاصل می‌شود و برای آن باید برنامه‌ریزی کرد. معاون بازاریابی و فروش فولاد مبارکه یادآور شد: در همین راستا، حفظ بازارهای صادراتی نیز پس از تامین نیاز داخل کشور، از سوی فولاد مبارکه دنبال شده است.

منبع :دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *