اخبار

بررسی اثر افت بازارهای بین المللی بر فولادسازان بورس ایران

بازارهای جهانی در حالی روز دوشنبه، اولین روز کاری خود را مثبت آغاز کردند که بسیاری از کالاهای اساسی در دو هفته اخیر با کاهش قیمت روبرو بوده اند. در بازار فلزات اساسی سنگ آهن که یک سقوط بی سابقه قیمتی را تجربه کرده دوشنبه را با ۵۶ دلار آغاز کرد، فلز مس با تداوم کاهش موجودی فیزیکی در انبارهای LME به محدوده ۵۶۲۰ دلار رسید و فلز روی پس از برگشت از ۲۹۰۰ دلار، در محدوده ۲۵۸۰ دلار متوقف شد.
انتشار گزارش تولید فولاد چین و شکست رکورد تولید
تولید فولاد در چین با شکستن رکورد ماه مارس به بالاترین سطح تاریخی خود رسید. طبق داده های منتشر شده توسط اداره ملی آمار چین، تولید فولاد در ماه آوریل ۷۲ میلیون و ۷۸۰ هزار تن بوده که رشد ۴٫۹ درصدی را نسبت به ماه مارس نشان می دهد و مجموع تولید در ۲۰۱۷ به ۲۷۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن رسیده که ۴٫۶ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است. این در حالی است که سخنگوی اداره آمار ملی اعلام کرد ۶۳٫۴ درصد از هدف ۵۰ میلیون تن کاهش ظرفیت محصولات درجه پایین در این چهارماه محقق شده ولی افزایش قیمت ها از یک طرف و کاهش هزینه تولید، بدلیل افزایش عیار سنگ آهن مصرفی منجر به افزایش تولید شده است.
مهم ترین صنایع وابسته به بازارهای جهانی در بورس ایران، در گروه معادن و فلزات اساسی و گروه پتروشیمی و پالایشگاهی قرار دارند. کاهش قیمت های جهانی اثر یکنواختی بر صنایع و شرکت های بورسی ندارد و روند سود آوری شرکت ها را بر اساس مفروضات بودجه ای و سود پیش بینی شده تحت تاثیر قرار می دهد. بررسی تحلیلی شرکت الپری نشان می دهد بیشترین فاصله منفی قیمتی با پیش بینی شرکت ها مربوط به محصولات فولادی است و نرخ فولاد خام همچنان بالاتر از مقادیر بودجه شده تولیدکنندگان است، البته هنوز برای اظهارنظر در خصوص درآمدهای پیش بینی شده این شرکت ها بسیار زود است. یکی بدلیل شرایط اقتصاد چین که بیشتر یک نوسان فصلی به نظر می رسد و دیگر بدلیل اینکه هنوز در ابتدای سال مالی شرکت های داخلی قرار داریم.
صنعت فلزات اساسی شامل شرکت های حاضر در زنجیره تولید فولاد، مس، سرب و روی است. فولاد مبارکه و فولاد خوزستان بزرگترین تولیدکنندگان محصولات فولادی و فولاد خام کشور هستند.
حاشیه مثبت برای بیلت صادراتی
میانگین نرخ فروش محقق شده فولاد خوزستان تا نیمه اردیبهشت در بازار داخلی بیشتر از ۱۳۸۰۰ریال برای هر کیلو بوده که بالاتر از میانگین ۱۳۵۱۱ریالی پیش بینی شده است این را هم باید در نظر داشت که سهم صادرات از درآمدهای این شرکت ۴۲ درصد کل فروش است و نرخ پیش بینی شده برای فروش صادراتی با دلار ۴۰۰۰ تومانی در حدود ۳۴۵ دلار است، در حالیکه بر اساس گزارش متال بولتن نرخ سی اف آر برای بیلت صادراتی ایران در پایان هفته گذشته ۴۱۰ دلار بوده که با در نظر گرفتن نرخ کنونی دلار، باز هم ۱۱٫۵ درصد بالاتر از پیش بینی شرکت قرار دارد. اگرچه تحقیقات میدانی متال بولتن نشان می دهد که نوردکاران چینی انتظار کاهش قیمت را تا سطح ۴۰۰ دلار و کمتر هم دارند و از ارائه سفارش خرید خودداری می کنند. افزایش تولید فولاد خام در چین بطور مستقیم بر نرخ های آسیایی تاثیر گذاشته است
زنگ خطر کاهش نرخ جهانی برای فولاد
فولاد مبارکه، به دلیل عرضه محصولات فولادی از حاشیه سودآوری بیشتری در نوسانات فصلی برخوردار است. فولاد مبارکه تا کنون توانسته حدود به ۲۹٫۲ درصد فروش داخلی پیش بینی شده خود را از طریق فروش در بورس کالا به انجام برساند. از طرفی سهم درآمد صادراتی فولاد ۲۳ درصد کل فروش پیش بینی شده است و کاهش قیمت های جهانی اثر مستقیم کمتری، بر این شرکت، در مقایسه با فولاد خوزستان دارد. با این حال تداوم کاهش نرخ های جهانی منجر به کاهش قیمت های داخلی می شود. تا کنون نسبت به ماه گذشته نرخ ورق گرم ۴٫۵ درصد کاهش داشته است. اصلی ترین صادرات پیش بینی شده فولاد مبارکه مربوط به ۱۰۷۴ هزار تن ورق گرم است که ۱۴٫۸ درصد کل فروش است و آخرین نرخ سی اف آر آن با کاهش ۵ درصدی نسبت به هفته گذشته به ۴۲۸ دلار رسیده که پایینتر از پیش بینی ۴۳۶ دلاری شرکت است. ورق سرد نیز با کاهش ۶٫۸ درصدی به ۴۷۰ دلار رسیده در حالی که نرخ پیش بینی شده در بودجه شرکت ۴۹۰ دلار است. سهم ورق سرد از صادرات تنها ۸۴ هزار تن است ولی اهمیت آن به دلیل حاشیه سود بالاتر نسبت به سایر محصولات است. مقدار صادرات اسلب مبارکه و سبا ۴۹۰ هزار تن با نرخ ۳۵۵ دلار پیش بینی شده است که در حال حاضر پایینتر از نرخ جهانی است.
نوک پیکان نرخ های جهانی به سمت هرمز
ریسک بزرگ در میان شرکت های فولاد ساز متوجه فولاد هرمزگان است که برای اولین بار با رسیدن به ظرفیت کامل قرار است ۸۲ ریال به ازای هر سهم سود ایجاد کند. ۷۲ درصد درآمد فولاد هرمزگان در سال ۹۵ از طریق صادرات ایجاد شده است و شرکت پیش بینی می کند در سال ۹۶ بتواند ۱۰۵۰ هزار تن اسلب صادراتی را به نرخ ۱۳۶۸۰ ریال بفروشد که با در نظر گرفتن دلار آزاد ۳۷۵۰ تومانی معادل ۳۶۵ دلار برای هر تن است در حالی که آخرین نرخ بازار حاکی از سفارشات ثبت شده ۴۰۵ دلاری است. همچنین گزارش عملکرد ماهانه شرکت نیز نرخ ۱۵۱۰۰ ریال را ثبت کرده است که بسیار امیدوارکننده است. با توجه به سهم بالای صادرات در سبد فروش هرمز ، نرخ های جهانی اهمیت بسزایی در تحقق درآمد پیش بینی شده شرکت دارد.
نوسان نرخ ها در بازار یک امر طبیعی است و نکته حایز اهمیت مدیریت سود در شرکت هاست. افزایش موجودی انبار و کم کردن از مقدار فروش در شرایطی که بازار امکان بازگشت به سطح بالاتر قیمت ها را دارد یکی از این موارد است که در گزارش یک ماهه هر سه شرکت مشاهده می شود. از سوی دیگر نیز نشان می دهد که چالش اصلی صادرات فولاد در شرایط کنونی کاهش سفارشات خرید است به طوریکه همین نرخ های اعلام شده هیچ سفارشی را از طرف خریداران خارجی برای ثبت همراه نداشته است.

منبع:دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *